fbpx
Průkaz energetické náročnosti

Průkaz energetické náročnosti budovy mít musíte

Z minulých článků už víte, jak získat a pracovat s listem vlastnictvíkatastrální mapou. Teď si představíme další z dokumentů, který budete potřebovat při prodeji nemovitostí a který je dokonce až na pár výjimek povinný.

Jedná se o průkaz energetické náročnosti budovy. Níže se dozvíte, co přesně to je, kde a za kolik ho získat a navíc přidám i pár rad a tipů z praxe, abyste se vyhnuli rizikům a průtahům prodeje vaší nemovitosti.

Co je průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy je známý pod zkratkou PENB. Slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy nebo její části, což bývá důležitou a někdy i rozhodující informací pro kupujícího.

PENB kvantifikuje veškeré energie spotřebované při běžném provozu budovy a následně ji zařadí do příslušné třídy od A (= mimořádně úsporná) až po G (=mimořádně nehospodárná).

PENB energetický štítek
Ukázka grafické podoby PENB

Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, např.:

  • na vytápění,
  • ohřev vody,
  • klimatizaci,
  • osvětlení apod.

Zákonná povinnost

Mít platný průkaz energetické náročnosti při prodeji nemovitosti je dáno zákonem. Takže je to dokument, kterému se opravdu nevyhnete.

Důležité je, že zákonná povinnost mít vypracovaný PENB je už při nabídce nemovitosti. Pokud byste ho neměli, může se stát, že přijde kontrolní orgán, který vám za to uloží pokutu.

Druhou vaší povinností je předat tento průkaz kupujícímu při podpisu kupní smlouvy.

Vraťme se ale k povinnosti při nabídce.
Jste povinni mít průkaz už při nabídce prodeje budovy, nebo její ucelené části, jako je třeba byt.

V případě prodeje bytu průkaz nezpracováváte přímo vy, ale společenství vlastníků nebo jiný subjekt, který budovu vlastní. Na vaši žádost jsou povinni vám PENB poskytnout a pokud ho nemají, tak mají povinnost ho vyhotovit.

TIP! Jak postupovat v případě, že vám SVJ energetický průkaz nepředá?

Z praxe znám spoustu případů, kdy SVJ tvrdí, že nic takového nemá a dělat nemusí, že má prodávající doložit spotřebu pomocí výpisů od dodavatelů energií za poslední 3 roky a podobná doporučení. Bohužel to není zcela pravda. Průkazy se dělat musí, je to dáno zákonem.

Pokud nabízíte nemovitost bez PENB, musíte automaticky uvést nejhorší energetickou třídu a to vaši nabídku a hlavně prodejní cenu vážně poškozuje.

Na převod členského podílu v družstvu se tato povinnost nevztahuje, družstvo má i přes to povinnost PENB vyhotovit.

Co tedy v situaci, kdy se vám nedaří z SVJ získat PENB?

Pošlete písemnou žádost společenství vlastníků jednotek (stačí e-mailem). Kde bude napsáno, že žádáte o poskytnutí PENB z důvodu prodeje bytu.

V případě, že přijde kontrolní orgán, vy doložíte tuto žádost a tím přenesete odpovědnost na dané SVJ. Případné sankce budou směřovat na SVJ.

Platnost PENB

Pozor, průkaz má omezenou platnost a to:

  • na 10 let od data vyhotovení,
  • do provedení větší změny budovy.

To zdůrazňuji pro vás, kteří PENB k nemovitosti mají třeba od předchozích majitelů. Raději překontrolujte, jestli se náhodou neblíží konec platnosti.

Kde ho získat a kolik vás to bude stát

Průkaz energetické náročnosti budovy může vypracovat pouze energetický specialista, který je oprávněn Ministerstvem průmyslu a obchodu ke zpracování průkazu.
Seznam těchto oprávněných specialistů najdete tady >>

Pokud si nebudete vědět rady s výběrem, napište, doporučím spolehlivý a odzkoušený zdroj.

Počítejte, že si však budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy. Vypracování PENB stojí cca od 3 000 Kč (v závislosti na kvalitě) a záleží na typu a velikosti budovy.

A ještě jedna důležitá rada ode mě. Nenechávejte shánění PENB na poslední chvíli. Vyhotovení průkazu nějakou dobu trvá.
Doporučuji PENB vyřešit jako jednu z prvních věcí.

Robin Dvořák

Realitní makléř ISO 17024
Odborný garant projektu

TOP realitní makléř ve společnosti RE/MAX. Díky více jak 13 letým zkušenostem, lásce k technologiím a psychologii, učí makléře i samoprodejce chytré realitní strategie. Jak prodat nemovitosti rychleji, bezpečněji a za nejvyšší cenu.

0
+
Let zkušeností
0
+
Úspěšných transakcí
0
+
Spokojených klientů
Komentáře