fbpx
katastrální mapa

Katastrální mapa jako skvělý pomocník při prodeji nemovitosti

Při prodeji nemovitosti je potřeba mít připravené dokumenty tak, abyste potenciálnímu kupci mohli představit vše, co je předmětem prodeje.

Minule jsme si ukázali, k čemu slouží list vlastnictví. Ale k tomu, aby kupující získal okamžitě jasnou vizuální představu vaší nabídky velmi dobře poslouží katastrální mapa. U některých nemovitostí bych řekl, že je přímo nutností.

Pojďme se podívat, co to vlastně je a v čem všem vám může být prospěšná.

Co je katastrální mapa

Katastrální mapa je mapou velkého měřítka, tudíž zobrazuje opravdu detailně území. Jsou v ní zaznačeny hranice katastrálních území. Pro nás jsou důležité především hranice pozemků a budov.

Dobrou zprávou je, že katastrální mapa České republiky byla před pár lety převedena do digitální podoby. Takže do ní lze nahlédnout online.

Jak s katastrální mapou pracovat při prodeji

S mapou se dá pracovat velmi jednoduše, není to žádná věda. Cílem je ukázat, co přesně je předmětem prodeje. Doporučuji si část mapy, kde je vaše nemovitost, vytisknout a barevně vyznačit hranice vašich pozemků a obvody budov.

U některých nemovitostí nemusí být vše na první pohled jasné, podívejme se na nějaké příklady:

Dům

Když prodáváte dům (nebo třeba chatu), společně s budovou budete většinou prodávat i pozemek, na kterém se nachází. Často k domu náleží i zahrada, kterou je třeba vyznačit. A běžně na vesnicích i kus pole, který nemusí navazovat na pozemky okolo domu, ale je někde na okraji obce.

katastrální mapa pozemek
Pozemek (pole)
katastrální mapa stavba
Stavba

Byt

U bytů, speciálně novostaveb, se stává, že s bytovou jednotkou prodáváte i podíl na domě a na pozemcích. A právě těch pozemků může být více, klidně dvacet drobných kousíčků. Proto je fajn mít vše v mapě zaznačeno, aby bylo zřejmé, o čem se jedná.

Pozemek

Stejně tak u pozemků nejrůznějšího typu potřebujete kupujícímu ukázat, co pro něj máte. U pozemků je bude nejčastěji zajímat příjezdová cesta (přístupová komunikace).

Kde ji získat

Jak už bylo řečeno dříve, katastrální mapa je digitalizovaná. Můžete ji tedy získat online tady:

Katastrální mapu si můžete stáhnout v různých formátech (PNG, PDF), nebo můžete si můžete pořídit ověřenou kopii offline, přímo na katastrálním úřadě.

S katastrální mapou se ale také dají dělat různé vychytávky, které vám neuvěřitelně usnadní život při hledání, počítání a mnoha dalších věcech. Jaké, vám ukážu ve videu ve Facebookové skupině.

Robin Dvořák

Realitní makléř ISO 17024
Odborný garant projektu

TOP realitní makléř ve společnosti RE/MAX. Díky více jak 13 letým zkušenostem, lásce k technologiím a psychologii, učí makléře i samoprodejce chytré realitní strategie. Jak prodat nemovitosti rychleji, bezpečněji a za nejvyšší cenu.

0
+
Let zkušeností
0
+
Úspěšných transakcí
0
+
Spokojených klientů
Komentáře