fbpx
list vlastnictvi

K čemu slouží list vlastnictví

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost, budete potřebovat několik dokumentů, bez kterých se nejspíš neobejdete. Možná byste se bez něčeho obešli, ale zbytečně se vystavíte riziku a nečekaným komplikacím.

Jedním ze základních a důležitých dokumentů je výpis z katastru nemovitostí (list vlastnictví).
Co je “LVéčko”, k čemu všemu slouží a kde ho můžete získat si řekneme v tomto článku.

Co je list vlastnictví

List vlastnictví (LV) je výpis z katastru nemovitostí, kde jsou uvedené všechny důležité informace vztahující se k nemovitosti. V prvé řadě prokazuje, že jste jako prodejce i jejím vlastníkem a dává tak kupujícímu najevo, že jste s daným bytem, domem, pozemkem nebo třeba chatou oprávněni nakládat. Ale to není zdaleka vše.

Najdete v něm:

  • definovaného vlastníka nemovitosti,
  • věcná břemena, pokud se k nemovitosti nějaká vážou,
  • zástavní práva v případě čerpání hypoték,
  • informace o omezení vlastnického práva, apod….

Je to tedy důležitý dokument, který bude chtít většina zájemců vidět a bez něj se nejspíš nepohnete dál.

K čemu list vlastnictví při prodeji potřebujete

1. Ověření

Jak už bylo řečeno, kupující si díky němu ověří, že máte právo nemovitost prodávat. Dále z něj zjistí, jestli má nemovitost nějakou právní vadu. Ideálně se ujistí, že tam žádná vada není. A pokud ano, tak jakým způsobem se vyřeší.

2. Uložení smluv a dokumentů

Při prodeji je potřeba spousta dalších dokumentů (ty postupně představím v dalších článcích) jako třeba kupní a jiné smlouvy. Většina z nich je předmětem zápisu v listu vlastnictví.

Může se stát, že doma potřebné smlouvy nedohledáte. Ale na katastru jsou (od roku 1993) a najdete je právě díky listu vlastnictví, kde je číslo, pod kterým tam byly vložené. Pak už jen stačí si je na katastru ve sbírce listin vyžádat.

Kde získat výpis z listu vlastnictví

Možností, kde získat výpis k vaší nemovitosti je více. Využít můžete:

  • CzechPoint na poště,
  • notáře,
  • advokáta,
  • katastr nemovitostí,
  • dálkový přístup do katastru nemovitostí.

Pozor, získání výpisu z listu vlastnictví není zdarma.
Cena výpisu se však liší. Můžete zaplatit od 100 Kč až po tisíce. Záleží na tom, jak moc je LV obsáhlý. Pokud má LV mnoho stran, pak je cena vyšší.

Výpis z listu vlastnictví není jediným dokumentem, který budete při prodeji vaší nemovitosti potřebovat. Ale je to jeden z nejdůležitějších, který budou chtít zájemci vidět hned na začátku. Proto doporučuji si jej včas obstarat a připravit ještě před zahájením prvních prohlídek.

Robin Dvořák

Realitní makléř ISO 17024
Odborný garant projektu

TOP realitní makléř ve společnosti RE/MAX. Díky více jak 13 letým zkušenostem, lásce k technologiím a psychologii, učí makléře i samoprodejce chytré realitní strategie. Jak prodat nemovitosti rychleji, bezpečněji a za nejvyšší cenu.

0
+
Let zkušeností
0
+
Úspěšných transakcí
0
+
Spokojených klientů
Komentáře