Statistiky jsou neúprosné. Ať jsou na začátku vztahu růžové brýle nebo ne, v České republice se rozvádí téměř každé druhé manželství. A protože ze zákona manželé sdílejí společné jmění, je nutné počítat s jeho vypořádáním. V tomto článku se zaměřím na situaci, kdy se do rozvodu zaplete společná hypotéka. Představím vám 4 různé varianty, ke kterým je možné v rámci rozvodového řízení přistoupit. Pro přehlednost jsem je seřadil od té nejčastěji využívané až po tu nejméně častou.
Situace, kdy si oba plácnou s tím, že dům nebo byt prodají, je nejčastější. Cílem je z utržené sumy doplatit hypoteční úvěr a zbytek si rozdělit rovným dílem. Kdo zvolí tuto cestu, určitě by neměl zapomenout na písemnou dohodu s ověřenými podpisy obou stran. Informaci o tom, že chcete takto postupovat, potřebuje mít i banka coby zástavní věřitel.
Výhody
Nevýhody
Pokud se jeden z manželů rozhodne, že zůstane žít ve společném domě či bytě, hypoteční úvěr bude na něm. Svého partnera musí nejen vyplatit, ale i vyvázat z hypotéky.
Tyto kroky se bez spolupráce s bankou nedají uskutečnit. Banka po vás bude chtít vyplnit žádost o vyvázání spoludlužníka a pravděpodobně i písemný rozsudek o rozvodu a dohodu o majetkovém vypořádání. Obecně se dá říct, že banky zpravidla nerady vyvazují kteréhokoli z manželů z dluhů, pokud zde není výrazná záruka jednoho z nich, že bude schopen úvěr sám splácet.
V tomto druhu majetkového vypořádání mohou nastat i složitější situace. Podívejme se jim trochu blíže na zoubek:
Výhody
Nevýhody
Méně častá, ale přesto používaná metoda, jak se vypořádat s hypotékou ve společném jmění manželů, je prodej takto zatížené nemovité věci. Hledání kupce, který převezme hypotéku, se může protáhnout, zájemce navíc musí projít detailním prověřováním v bance. A je to pochopitelné. Právě banka musí mít jistotu, že nemovitost přebírá člověk, který bude schopen hypoteční úvěr splácet. Proto prověřuje:
Výhody
Nevýhody
Nevýhody může ovšem pocítit i kupující, a to hlavně s ohledem na délku fixace, úrokovou sazbu a dobu splatnosti.
Občas si manželé v rozvodovém řízení řeknou, že by bylo dobré nemovitost ponechat dětem. Než ale děti dospějí, budou ji rodiče pronajímat a z utrženého nájmu nadále splácet hypotéku. V tomto případě je třeba počítat s tím, že veškeré nakládání s nemovitou věcí bude vyžadovat souhlas obou exmanželů, stále se totiž bude jednat o jejich společné jmění.
Ale pozor, abyste nemuseli platit pokutu! Pokud totiž na bytu vázne hypotéka, banky mají zpravidla v podmínkách, že nemovitost nesmí být bez souhlasu banky pronajímána (nebo jen za omezených podmínek).
Výhody
Nevýhody
Komunikujte s bankou. Pokud se obáváte, že budete mít problém s placením hypotéky, nebo už mu dokonce čelíte, určitě se to dá řešit. Banky jsou na podobné situace zvyklé, a tak například navrhují individuální splátkový kalendář, nebo na určitou dobu dokonce pozastavují splácení. Pokud byste naopak nepříjemnosti zatajovali, hrozí vám smluvní pokuty, úroky z prodlení, záznam v úvěrovém registru a v krajním případě i to, že o svůj domov přijdete.
Robin Dvořák
Realitní makléř ISO 17024
Odborný garant projektu
TOP realitní makléř ve společnosti RE/MAX. Díky více jak 13 letým zkušenostem, lásce k technologiím a psychologii, učí makléře i samoprodejce chytré realitní strategie. Jak prodat nemovitosti rychleji, bezpečněji a za nejvyšší cenu.